Pierwsza pomoc

Akademickie Koło PCK i Klub HDK przy Uniwersytecie Rolniczym rozpoczęło swoją działalność w 2006 roku. Pierwsze zebranie założycielsko - wyborcze odbyło się 6 marca 2006 roku. Zebraniu temu przewodniczył przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studentów Akademii Rolniczej w Krakowie Krzysztof Klęczar. Spośród 13 obecnych na zebraniu osób wybrano pierwszego przewodniczącego, którym został Michał Polok – student Wydziału Leśnego . Kolejnymi przewodniczącymi zostawali:

  • Piotr Szatniewski w latach: 2008 – 2009
  • Karolina Miśta w latach: 2009 – 2011
  • Robert Łoś w latach: 2011 – 2013

 

Już w kolejnych dniach po rozpoczęciu działalności organizacja rozpoczęła swoje prężne działania w celu popularyzacji honorowego krwiodawstwa i organizacji akcji zbiórek krwi odbywających się w Klubie Akademickim ”Arka”. Pierwsza zorganizowana przez Klub akcja krwiodawstwa została nazwana „Wampiriada” i dobyła się w dniach 7-8 marzec 2006. Krew oddało 119 osób- co daje nam 53,55 litra krwi pełnej , . Od samego początku akcjom towarzysz szczytna idea zbiórki słodyczy dla dzieci z Domów dziecka w Krakowie. 

 

 

Logo Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK oraz Plakat z pierwszej Akcji Krwiodawstwa

Podziękowania za zbiórkę słodyczy dla dzieci z ZPOW nr 1
w Krakowie podczas akcji krwiodawstwa.

 

Na przestrzeni siedmiu lat działalności Akademickie Koło PCK i Klub HDK przeprowadziło 26 akcji krwiodawstwa, przy czym różniły się one długością trwania - od 1 do 3 dni. Podczas większości akcji dzięki współpracy z krakowskimi przychodniami studenckimi istniała możliwość wzięcia udziału w badaniach cukru i cholesterolu, pomiarach tkanki tłuszczowej oraz profilaktyce raka piersi. Członkowie Koła organizowali pokazy ratownictwa medycznego oraz służyli pomocą i radą zainteresowanym. Ponadto dzięki nawiązywanej współpracy z różnymi krakowskimi instytucjami kulturalnymi i sportowymi dla honorowych dawców krwi zawsze czekały liczne nagrody . Wielokrotnie podczas akcji Klub włączał się w krakowskie jak i ogólnopolskie akcje mające na celu popularyzację honorowego krwiodawstwa takie jak: Ogólnopolski Turniej pt. „Młoda Krew Ratuje Życie” od 2008-2010; „KRakowskiKRwiecieńKRwiodawstwa” w latach 2008-2013; program „Krewniacy” w latach 2008-2009. 

 

Dyplom za udział w Ogólnopolskim Turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” 2010

 

 

 

Dyplomy za uczestnictwo w kampanii społecznej „Krewniacy”

 

Akcja Krwiodawstwa w KA ARKA

 

Akcje zbiórki krwi nie były jedynym przejawem aktywności członków Akademickiego Koła PCK. Od początku działalności organizowane były w Klubie Akademickim „Arka” profesjonalne kursy Pierwszej Pomocy zakończone otrzymaniem certyfikatu dla uczestników. Wolontariusze z organizacji we współpracy z Samorządem Studentów Uniwersytetu Rolniczego oraz Radą Programową Klubu Akademickiego „Arka” aktywnie uczestniczyli w większości wydarzeń odbywających się na terenie Uniwersytetu Rolniczego ale nie tylko. Akademickie Koło PCK organizowało w Klubie Akademickim koncerty pod nazwą „Muzyka jest dobra na Serce”-15.11.2008 r. oraz „NowRock”-14.04.2011r. podczas których poza świetną zabawą przy dobrej muzyce prowadzono edukację w kierunku uświadomienia o tym jak ważne jest honorowe krwiodawstwo oraz znajomość pierwszej pomocy przedmedycznej. Na przestrzeni lat organizacja włącza się również w takie wydarzenia jak: Akcja Wielkanocna 2006; Wielkanoc z PCK 2008; Dzień Dziecka w Arce w latach 2009-2013; Świąteczny Koncert Charytatywny w latach 2012,2013; Dzień Otwarty Uniwersytetu Rolniczego 2009-2013, Dni Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa 2009, Zbiórka Darów Świątecznych 2007, Eko-segregacja 2006, Lokal bez Papierosa 2009-2011 

Plakat promujący Koncert Charytatywny „Muzyka jest dobra serce” 2008 

 

Dzień Otwarty Uniwersytetu Rolniczego, 2009

Pokaz pierwszej pomocy, KA Arka 2011

 

W latach 2011-2013 Akademickie Koło PCK intensywnie zaangażowało się w popularyzację rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku. W klubie Akademickim „Arka” odbyły się dwie akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku:

• 18.01.2012r. Dzień Dawcy Szpiku w Krakowie – „Studenci w walce przeciw białaczce” – jako potencjalny dawca zarejestrowało się 253 osoby wynik ten to rekord wśród dotychczasowych krakowskich akcji,

• 27.05.2012r. Dzień Dawcy Szpiku dla Ninki i Innych – jako potencjalny dawca zarejestrowało się 77 osób.

Wolontariusze z Koła wzięli również czynny udział w organizacji akcji na Rynku Krakowskim w dn. 25.03.2012r. podczas której jako potencjalny dawca zarejestrowało się 1828 osób, a wśród ponad 100 wolontariuszy. Zdecydowaną większość stanowili studenci Uniwersytetu Rolniczego zaangażowani w akcję dzięki prężnym staraniom członków Akademickiego Koła PCK. 


Dzień Dawców Szpiku w Arce, 18.01.2012r.


Od 2009 roku w Klubie Akademickim „Arka” odbywają się cotygodniowe spotkania, podczas których uczestnicy zajmują się przede wszystkim poszerzaniem wiedzy na temat pierwszej pomocy i zdobywaniem umiejętności praktycznych w tym zakresie. Zajęcia prowadzone są przez należących do klubu wykwalifikowanych ratowników, pod których okiem pozostali członkowie ćwiczą prezentowane na danych zajęciach zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Ćwiczenia praktyczne są możliwe dzięki sprzętowi zapewnionemu przez Władze Uczelni – profesjonalnemu zestawowi fantomów, aparatowi AED, desce ortopedycznej oraz odpowiednio wyposażonym apteczkom . Akademickie Koło PCK i Klub HDK Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie nie ogranicza swych spotkań jedynie do Klubu Akademickiego Arka ale również organizuje wyjazdy szkoleniowe :

• Wyjazd do Szczawnicy - 12-14 marzec 2010,

• Wyjazd do Łącka – 21-23 maj 2010,

• Wyjazd do Egeru – 20-22 kwiecień 2012. 

 


Szkolenie z pierwszej pomocy, Szczawnica 2010 


Szkolenie z pierwszej pomocy, Łącko 2010

 

Akademickie Koło PCK i Klub Honorowych Dawców Krwi przy Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie to organizacje otwarte dla wszystkich studentów oraz pracowników Uniwersytetu Rolniczego, którzy interesują się tematyką niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Wolontariusze angażujący się w pracę organizacji, wykazując się bardzo dużym zaangażowaniem, chęcią pomocy innym, potrzebą doskonalenia znajomości zasad pierwszej pomocy i przekazywania zdobytej wiedzy. Są to ludzie tryskający optymizmem i zadowoleniem z życia. Organizacja nie zamyka się jedynie w kręgu jednej Uczelni. Jest otwarta na każdą osobę, która tylko chce pomóc i czegoś się nauczyć. Dlatego wśród członków poza studentami i pracownikami Uniwersytetu Rolniczego znajdują się również studenci z innych krakowskich szkół wyższych takich jak AGH, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Jagielloński, Krakowska Akademia, Małopolska Wyższa Szkoła Zawodowa. Taka różnorodność połączona wspólnym celem, którym jest szerzenie idei honorowego krwiodawstwa oraz niesienie bezinteresownej pomocy pozwala na szeroką wymianę poglądów oraz sprzyja integracji wśród braci studenckiej.

 

Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego
w Krakowie
Al. 29 Listopada 46
31-425
Kraków
12 662 51 75
© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Dział Informatyki UR